Šk.god. 1945/46 iz školskih spomenica
Kunj 1945/46
Autor: Klara Švraka, 14. 5. 2015.

Uređenje škole:

Škola je smještena u privatnoj kući gdje je prije bila talijanska škola. Škola ima 4 razreda i 2 odjeljenja:

I. odjeljenje - I. i II. razred

II. odjeljenje - III. i IV. razred

Nastavnik je jedan:Vinceković Mira

Sav najvažniji školski namještaj kao: klupe ploče peć stolice ostale su sačuvane i preko borbe, a ostale manje opravke (kao krečenje,popravak vratiju peći) narod je sam uredio, tako da se u listopadu moglo nesmetano prisupiti radu.

Rad Škole:

Redovni upisi dorsle djece za školu, kao i uopće svih obveznika izvršen je 2. listopada 1945. godine a redovnim radom počela je škola 3.listopada. U početku,rad je bio vrlo otežan, a razlog je bio taj što djeca iako su  već prije imala nekoliko mjeseci hravtsku školu, ipak su osjetila veliku promjenu, zapravo nisu se mogla snaći u prelazu iz talijanske škole koja ima je bila uvijek strana, u hrvatsku,gdje su čula svoju hrvatsku dragu riječ. Glavna je dakle poteškoća bila dovoljno ne razumijevanje jezika, tako da je prošlo dulje vrijeme,dok se djeca u školi naučila riječi najpotrebnije da hrvatski izraze svoje misli. Tek kasnije već prema Božiću moglo se pristupiti ozbiljnijem radu u nastavi prema razredima. To je jedan od glavnih razloga,da u ovoj školskoj godini nastavni plan i program nije obrađen,tako kako je to predviđeno. A drugi razlog je taj što škola nema nikakovih pomoćnih sredstava,učila,a nije bilo niti zadovoljavajućih knjiga za pojedine razrede.

Radno vrijeme bilo je za III. i IV. razred prije podne, a za I. i II.razred poslije podne. Izvanrednih prekida tokom školske godine nije bilo,osim božićnih i uskrsnih praznika.

Pohađanje škole tokom cijele školske godine nije bilo na željenoj razini, a anročito je polazak pao u proljeće , a razlog su bili poljski radovi.

Od 49 obveznika(20 muških i 29 ženskih) polaznika je bilo 44 (16 muških i 28 ženskih).Preko roditeljskih sastanaka koji su tokom godine održani,a bilo ih je 7,nastojalo se da se roditeljima naglasi važnost škole,da bi se poboljšao polazak u školu,kao i to,da oniroditelji koji nisu nikada slali svoju djecu,da to svakako učine,međutim ako je to od vremena do vremena makar i nešto pridonijelo poboljšanju,ipak nije bilo onako kako je poželjno.

Učenici imaju svoju pionirsku organizaciju,održavali su sastanke i može se reći je baš preko tih sastanaka postignuta veća disciplina u školi,kao i bolji napredak u samom radu.Naročito se to opazilo u toku prvomajskog takmičenja.Veliki broj učenika takmičio se u sastavljanju dopisa za zidne novine,koje su bile u školi,a izdane su u 7 brojeva.Pioniri su tokom godine priredili 3 priredbe,koje su bile uvijek lijepo posjećene,jer su roditelji sa razumijevanjem pratili njihov rad.

Škola imade knjižnicu koja do sada broji 10 knjiga i 5 časopisa za djecu.

U veljači otvoren je tečaj za nepismene u početku bio je jedan polaznik a kasnije niti jedan,tako,da je rad morao biti prekinut.

30 -tim lipnjem malenom zavrenom svečanosti izvršeno je dijeljenje svjedodžbi,a time i završena školska godina 1945./46.

(Muškon Josip)