Učenici nižih razreda na terenskoj nastavi u Puli
Autor: Klara Švraka, 11. 12. 2018.

U petak, 7. prosinca, učenici nižih razreda Matične i Područne škole popunili su 2 autobusa i veselo se zaputili u Pulu. Čekala nas je izvedba predstave „Plava boja snijega“ u Teatru Naranča te posjet Povijesnom i pomorskom muzeju Istre.

Narančaste klupice u teatru Naranča spremno su nas čekale kako bismo uživali u prigodnom, blagdanskom uprizorenju igrokaza Grigora Viteza.

Kraljevina Murabija sa svojim živopisnim likovima – kraljem Karaslavom, dvorskim savjetnikom Kačkavaljem (koji se vozi na hoverboardu surprisesmiley), generalom Razbinosom, kraljevim pastirom Kaloperom i nježnom princezom Krizantemom sve nas je oduševila i zabavila.

Bilo je pjesme i smijeha, ali i važne pouke – treba misliti svojom glavom, i kako nam je pokazao pastir Kaloper, ukoliko se zauzmemo za sebe, a ne samo šutke i pognutih glava prolazimo kroz život puno toga možemo postići.

Na kraju nas je posjetio i Djed Mraz, kako bi nas obavijestio kako nam već neko vrijeme marljivo pakira poklone i kako će biti na vrijeme spremni (a mi moramo biti dobri! J).

Posjet Povijesnom i pomorskom muzeju Istre bio je vrlo zanimljiv i poučan. Treba napomenuti kako smo do njega došli naopačke, pentrajući se ostacima Rimskog kazališta (knjižničarka preuzima punu odgovornost zbog svoje dezorijentiranosti blushlaugh), ali uspješno smo se popeli do Muzeja.

Tamo nas je ljubazna vodičkinja upoznala s čitavom prošlošću Pule. Razgovarali smo o Histrima i njihovim gradinama, Rimljanima i kastrumima, Areni, Augustovom hramu, Zlatnim vratima... Saznali smo o ostavštini Austro-ugarske vladavine koja je izuzetno važna za povijest samog grada.

Tko je to kustos i kako se ponašati u muzeju također smo dobro upamtili.

Puni saznanja, u samom smo Muzeju pogledali i trenutni postav izložbe „Boks u Puli“, bez vikanja i trčanja, već kao pravi, mali, znatiželji i pristojni posjetioci muzeja J.

Nakon muzeja, uputili smo se prema Rivi gdje su nas čekali autobusi, a prolazeći kroz Titov park zaustavili smo se pored Brončane makete Pule i ponovili još jednom gdje smo sve bili i kakve se sve to znamenitosti nalaze u Puli.

Bio je ovo jedan vrlo poučan i zabavan izlet smiley!

Slađana Jukić, knjižničarka