"Durica"
Autor: Administrator , 3. 12. 2018.

Učenici petih i šestih razreda bili su u petak, 30. studenog u Rijeci . Pogledali su predstavu „Durica- Male ljubavi“ u HNK  Ivana pl. Zajca koje je izvelo Gradsko kazalište Žar .

Predstava je uprizorenje stripa legendarnog hrvatskog autora Ivice Bednjanca objavljivanog u časopisu Smib. Riječ je o djevojčici Durici koja se stalno duri i njezinim prijateljima Bibiju i Leli.

Durica, Bibi i Lela upravo su krenuli u prvi razred. Uče zbrajati, oduzimati, standardni hrvatski jezik, čitati i pisati. Durica će usput naučiti da je u maminim prevelikim cipelama na petu nezgodno

igrati ledene babe ili doći do ploče. Shvatit će kako nema čarobnih naočala za rješavanje zadataka iz matematike, kako ne može uvijek sve biti po njenom i kako durenjem može izgubiti prijatelje. Durica  je naučila da  durenjem  i ljutnjom može izgubiti prijatelje i zato se promijenila.

Predstava je zanimljiva, smiješna i učenicima se sviđa. Nakon odgledane predstave  posjetili  smo Gradsku knjižnicu Rijeka. Knjižničarke su učenike upoznale s trima ograncima Gradske knjižnice Rijeka. U Dječjem odjelu  Stribor upoznali su literaturu koju čitaju osnovnoškolci i  tinejdžeri  te klubovi i radionice koji se tamo održavaju. Stribor ima bogati fond filmova i igrica. Posebno je bio zanimljiv odjel sa slikovnicama, učenicima najdraži dio. Nakon toga bili smo u zgradi Filodrammatice gdje se nalazi lijepa književnost.  Voditeljica je upoznala učenike kako su knjige složene, kako naći određenu knjigu te ih je upoznala sa zanimljivim događanjima u knjižnici. Na kraju,  bili smo i u u Palači Modello gdje je smještena  publicistička i znanstvena literatura. Učenici su vidjeli i stare novine iz 19 .stoljeća te Novi list kako je uvezan u knjigu .

Na kraju,  prošetali smo prepunim Korzom,  fotografirali se ispred božićne jelke i doživjeli ugođaj početka adventa u Rijeci

Proveli smo prekrasan dan, iako pomalo hladan, ali prepun različitih pozitivnih dojmova.

Suzana Cvijić- Jeremić, prof.