Posjet memorijalnom centru "LIpa pamti"
Autor: Administrator , 27. 11. 2018.

Dana 26.studenog 2018. učenici osmih razreda posjetili su Memorijalni centar „Lipa pamti“ pod vodstvom učiteljica Irene Franković, Vedrane Hrelja – Zupan i Dijane Muškardin, profesorice povijesti u SŠ Mate Blažine. Terenska je nastava  organizirana zajedno s Udrugom antifašističkih boraca Labinštine, OŠ Ivana Batelića, Raša i SŠ Mate Blažine.

Memorijalni centar Lipa pamti otvoren je u travnju 2015. godine, kao dislocirana zbirka Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, na mjestu starog Spomen muzeja, a obnavljanjem muzeja obnavlja se i memorija na teško povijesno nasljeđe Lipe koja je 30. travnja 1944. u svega nekoliko sati izgubila 269 svojih stanovnika,

većinom starce, žene i djecu. Zločin su počinili nacisti i fašisti u sklopu ofenzive Braunschweig. Zbog razmjera zločina kao i zbog činjenice da je stradalo 96 djece, Lipa se navodi u dokumentaciji Ujedinjenih naroda kao jedno od tri europskih mjesta (uz češke Lidice i francuski Oradur – sur – Glane) koja su u potpunosti stradala tijekom Drugog svjetskog rata. Francusko i češko mjesto izgrađeni su na drugim lokacijama, a Lipa je obnovljena na istom mjestu.

Osmaše, srednjoškolce,  predsjednika i tajnika Udruge antifašističkih boraca Severina Frankovića i Narčiza Ružića dočekao je Branko Afrić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Liburnije, ujedno i prvo dijete rođeno u Lipi poslije rata. Gospodin Afrić je ispred spomen-obilježja poginulim Lipljanima upoznao učenike o okolnostima njihova stradanja, a pod stručnim vodstvom kustosa obišli su stalni postav muzeja i etnografsku zbirku te ruševine i ostatke naselja Lipa. Nakon položenog vijenca na ostatcima kuće br.20 gdje se dogodio zločin nad mještanima Lipe, učenici i pratitelji uputili su se prema Jurdanima, gdje ih je dočekala topla marenda i nastavili se razgovori o teškom stradanju civila i njihovim sudbinama tijekom ratnih sukoba.

Irene Franković,prof.