Autor: Administrator , 15. 6. 2018.

Učenici petog i šestog razreda su prezentirali aktivnosti koje su ostvarili u okviru proučavanja različitih legendi na satovima hrvatskog  i engleskog jezika. Istraživali su  legende iz različitih dijelova Republike Hrvatske.

Bile su tu legende o nastanku kravate koje su maštovito osmišljavali i stvarali učenici petog razreda, legende o Valentinovu koje su upotpunili s vlastitim pjesničkim izričajem. Proučavale su se legende o nastanku  Arene u Puli, priča o Veroniki Celjskoj, o Beli IV., Lici i Krbavi i Marcu Polu. Zanimljive su bile i legende

o nastanku grada Susjedgrada koja je povezana s lektirom „Kameni svatovi“ te legenda o nastanku grada Cavtata i jedna zanimljiva ljubavna legenda o  savudrijskom svjetioniku i lijepoj Labinjanki zaljubljenoj u austrijskog grofa. Neke legende su povezane s lektirnim djelima ( „Waitapu“, „ Ogrlica sa sedam rubina“..) koje su učenici pronalazili zajedno s učiteljicom Suzanom Cvijić- Jeremić.

Pojedine legende su prezentirane i likovnim izričajem koji je osmislila učiteljica Narcisa Adalgisa  oblikovanjem pjetlića od žice. Motivacija je bila legenda o đurđevačkim picokima.Bili su tu još ostvaraji  vila i  savudrijskog svjetionika u kombiniranoj slikarskoj tehnici ugljena i pastela. Učenici su odglumili i dva igrokaza: jedan je bio na engleskom jeziku i bila je to stara narodna priča iz 17.st. „Tailor from Swaffham“ („Krojač iz Swaffama“). Priču je ostvarila i dramatizirala  učiteljica Vedrana Barić. Drugi igrokaz je bio predstavljen na ovogodišnjem Lidranu („Svemirska vještica“).

Učenici su nagrađeni pljeskom za svoj radi i oduševljenjem učenika 3,5. i 6.razreda koji su ih gledali. Aktivnosti vezane za legende nastavit će se i sljedeće školske godine.

« Srpanj 2018 »

Osnovna škola "Vitomir Širola-Pajo" Nedešćina / Nedešćina 103, HR-52231 Nedešćina / www.os-vspajo-nedescina.skole.hr / ured@os-vspajo-nedescina.skole.hr