DAN OTVORENIH VRATA- Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice
Autor: Klara Švraka, 16. 1. 2024.

Treću subotu u siječnju obilježava se  Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice – tzv. Dan mimoza. Ove godine to je 20. siječnja 2024. godine.

Svjetska zdravstvena organizacija u studenom 2020. godine usvojila je Globalnu strategiju za ubrzanje eliminacije raka vrata maternice. Jedan od preduvjeta za ostvarenje tog cilja je visok stupanj procijepljenosti i provođenje preventivnih pregleda, odnosno da 90% svih djevojčica mlađih od 15 godina bude cijepljeno protiv HPV-a, a 70% žena u dobi do 35 godina obavi preventivni pregled kod svog ginekologa. U Hrvatskoj je cijepljenje protiv HPV-a dio redovnog neobaveznog i preporučenog kalendara cijepljenja za učenike i učenice svih viših razreda osnovne škole, a i za sve osobe mlađe od 25 godina.

HPV nije samo najčešći uzročnik raka vrata maternice, već može uzrokovati i rak anusa, stidnice (vulve), rodnice (vagine), penisa i orofarinksa, kao i spolne bradavice (kondilome) kod oba spola.

U djelokrugu rada Savjetovališta za spolno zdravlje mladih Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije kao redovita aktivnost je promocija cijepljenja protiv HPV infekcije. Kako bi obuhvat bio što veći, te kako bi omogućili cijepljenje svima koji su to propustili učiniti tijekom osnovne škole, ili iz bilo kojih drugih razloga to nisu do sada učinili, organiziramo „Dane otvorenih vrata“ u tjednu od 22. do 26. siječnja 2024.godine.

U tu svrhu ambulante školske medicine, kao nosioci ove aktivnosti, u tjednu „Otvorenih vrata“ imat će otvorene svakodnevne termine na koje se zainteresirani mogu prijaviti putem aplikacije Terminko, ili se mogu jednostavno javiti u najbližu ambulantu školske medicine